Бійці невидимого фронту Ray-Ban: захист від ультрафіолету
Головне завдання будь-яких сонцезахисних окулярів закладене в самій їх назві — це захист, і не стільки від видимого світла, скільки від небезпечного ультрафіолетового випромінювання, якому й присвячена ця стаття.
Отже, ультрафіолетове випромінювання займає діапазон спектра між видимим світлом та інфрачервоними променями, та є електромагнітним. Назва має латинське походження: ultra — понад, violet — фіолетовий.
Фактична довідка
Вперше згадка про ультрафіолет зустрічається в роботі індійського філософа XIII століття, де він описує місцевість із високим вмістом певних фіолетових променів, які можна було розгледіти неозброєним оком.
Наукове дослідження ультрафіолету починається після відкриття інфрачервоних променів. У 1801 році Йоган Вільгельм Ріттер починає пошук у протилежному від рентгенівського кінці спектра. Він, як і багато вчених після нього, доходить висновку, що світло складається з трьох компонентів: освітлювального (видимого світла), теплового (інфрачервоного) та відновлювального (ультрафіолетового).
Сонце є головним природним джерелом ультрафіолетових променів, довжина яких лежить у межах від 10 до 400 нм, і кожній частині цього спектра відповідає свій тип випромінювання:
1. UVA (УФ-А) — ближній ультрафіолет із найдовшими хвилями, що в повному обсязі досягає Землі.
2. UVB (УФ-Б) — середній ультрафіолет із середніми хвилями, який досягає Землі в дуже малій кількості (менше 10%).
3. UVC (УФ-Ц) — дальній ультрафіолет із короткими хвилями, який майже на 100% поглинається озоновим шаром.
Отже, те ультрафіолетове випромінювання, яке проникає на Землю, складається з UVA та частково UVB. Незважаючи на низький вміст, саме середньохвильові промені є найбільш небезпечними для очей, оскільки їх надмірна кількість може викликати опік рогівки, яка виступає бар'єром для ультрафіолету.
UVA-промені менш небезпечні, але, проникаючи глибоко в око, вони негативно впливають на такі важливі частини органа, як сітківка та кришталик.
Невидимий ворог
Вплив ультрафіолету на організм людини залежить від багатьох факторів:
• Географічна широта (найнебезпечніший — екватор);
• Висота над рівнем моря (чим вище — тим небезпечніше);
• Час перебування на сонці;
• Період доби (найбільш несприятливий з 12 до 16 годин);
• Наявність водних або снігових поверхонь, які відбивають ультрафіолет;
• Практично будь-які погодні умови (хмарність не заважає проникненню ультрафіолету);
• Вживання деяких ліків, що збільшують чутливість до ультрафіолету (тетрациклін, діуретики, транквілізатори тощо).
Головним захистом очей від ультрафіолетового випромінювання, звісно, є окуляри. Офтальмологи радять обирати моделі, які щільно прилягають до обличчя або мають великий діаметр лінз, щоб зменшити кількість світла, що потрапляє в око.
Крім конструкції, обов'язковим є UV-фільтр, який у лінзах Ray-Ban на 100% захищає від шкідливих ультрафіолетових променів. Ця опція не залежить від матеріалу лінз.
Мінеральне скло, наприклад, має природну здатність фільтрувати ультрафіолет незалежно від того, темна лінза чи майже прозора. А полікарбонат виготовляється з додаванням світлопоглинаючих елементів — ультрафіолетових абсорберів і органічних барвників.
УВАГА! У випадку з ультрафіолетовими фільтрами дуже важливо остерігатися підробок і неякісних сонцезахисних окулярів. Особливо це стосується моделей із пластиковими лінзами: затемнений пластик зменшує видимий світловий потік, зіниця через це розширюється, намагаючись пропустити більше світла. Якщо така лінза не оснащена УФ-фільтром, то ваші очі отримають серйозний опік.
Таким чином, ця, здавалося б, звичайна опція щодня допомагає окулярам виконувати надважливу функцію — захищати наші очі (а 90% інформації про навколишній світ ми отримуємо саме завдяки їм) від шкідливого ультрафіолету та того збитку, який він може завдати.
Тому приділяйте особливу увагу наявності UV-фільтра та його потужності, а також якості вашої моделі сонцезахисних окулярів. Ми, наприклад, пропонуємо лише оригінальні Ray-Ban, до того ж зі 100%-им захистом від невидимого, але не менш підступного ультрафіолету!